Wszystko, co najważniejsze dla życia, zdarza się w pierwszych sześciu latach

G. Vico

PORADY DLA RODZICÓW

Mam 3-4 lata… Czuję się przedszkolakiem

Drogi Rodzicu,

doceń ten okres rozwoju swojego Dziecka i wspieraj rozwój Jego samodzielności. Stwórz Dziecku przestrzeń do podejmowania aktywności w domu. Przeżywane sukcesy ułatwią uczenie się i komunikacje z dziećmi w przedszkolu.

W okresie dzieciństwa – szczególnie w 4 i 5 roku życia - w sposób dynamiczny rozwija się aktywność ruchowa Twojego Dziecka. W tym wieku pragnie Ono świadomie odkrywać i poznawać świat, który dostarcza przecież tak wielu wspaniałych przeżyć i budzi wiele emocji.

Pomimo, że już we wczesnych okresach rozwoju obserwuje się silny związek miedzy rozwojem fizycznym a zdolnościami percepcyjno-poznawczymi, w tym właśnie okresie (4 i 5 roku życia) najbardziej widoczne są korzyści związane z aktywnością ruchowa. Uczenie się tego, co nowe, staje się o wiele łatwiejsze, gdy dziecko czuje się skuteczne w swoich codziennych zadaniach.

Dlatego proponujemy, byś codziennie stwarzał swojemu dziecku okazje do podnoszenia i doskonalenia Jego samodzielności. Możesz to robić, pozwalając, że:

• samodzielnie ubiera się i rozbiera,

• samodzielnie zakłada pantofle i buciki (na początek mogą być na rzepy),

• samodzielnie odwiesza na wieszaczki swoja odzie¿ i inne przedmioty,

• po zabawie odkłada zabawki na miejsce i dba o porządek swoim pokoju nakrywa z Toba wspólnie do stołu,

• pomaga w przygotowaniu prostych posiłków,

• pomaga w sporządzaniu listy zakupów i ja z Toba realizuje w sklepie,

• dba o domowe zwierzęta (karmi je, troszczy się o nie),

• informuje rodziców, gdzie się bawi (świadomość zmiany miejsca zabawy rozwija poczucie odpowiedzialności za siebie).